Hopewell Township Committee Reorgs, Names Mayor and Deputy Mayor for 2017

Hopewell Township Committee Reorgs, Names Mayor and Deputy Mayor for 2017

SHARE
Group swearing in for 2017 positions

At the Hopewell Township 2017 Reorganization Meeting on Wednesday night, the Township’s new official Town Crier, Stanley Saperstein, welcomed residents and dignitaries with a booming “Oyez! Oyez!”

Stanley Saperstein as Hopewell Township’s Town Crier

In attendance, among a packed room of Hopewell Township residents, were Assemblywoman Liz Muoio, Freeholders Andrew Koontz and Lucy Walter, Mercer County Clerk Paula Sollami Covello, and Mercer County Surrogate Diane Gerofsky.

After a short explanation of the history of town criers, Saperstein announced the swearing-in of John Hart, returning Republican Committeeman, and Kristin McLaughlin, a Democrat serving her first term as a Committee member. Hart was sworn in by Township Municipal Clerk Laurie Gompf, and McLaughlin was sworn in by Assemblywoman Muoio.

Mayor Kevin Kuchinski, nominated by Julie Blake, was voted by Committee unanimously, to serve another term as mayor. Julie Blake was nominated by John Hart to serve as Deputy Mayor and will be serving her first term after an unanimous vote.

This slideshow requires JavaScript.

Mayor Kuchinski spoke about issues affecting the community including property taxes, Township budget, fighting the PennEast Pipeline, and affordable housing, closing with, “In the year ahead, let’s identify opportunities to cut spending and reduce property taxes. Let’s strive to find common ground on other issues facing the Township, and work with our partners in the Boroughs and School District and at the County and State level to make Hopewell Valley an even better place to live.”

Township Administrator and Engineer, Paul Pogorzelski, has been appointed Interim Zoning Officer in the Hopewell Township Community Development Department.

The following are the names of Committee appointments to boards, commissions and committees listed by name / term / term expiring:

BOARD OF ADJUSTMENT, ZONING:

  • Denise Moser,  4 year, 12/31/20
  • Eric Hatke, 4 year, 12/31/20
  • Alternate No. 1, Jonathan Nicozisis, 2 year, 12/31/18
  • Alternate No. 2, Linda Rogers (unexp.),  2 year,  12/31/17

PLANNING BOARD CLASS III:

  • Township Committee Member, Julie Blake, 1 year, 12/31/17

AFFORDABLE HOUSING COMMITTEE:

  • Timothy Keenan,2 year, 12/31/18
  • Christine Herman, 2 year, 12/31/18
  • Alternate, Carolyn Bender,  2 year, 12/31/18
  • Township Committee Member, John Hart 1 year 12/31/17

HOPEWELL TOWNSHIP PARKS & RECREATION ADVISORY COMMITTEE:

  • Theresa Dolhon, 3 year, 12/31/19
  • Senior member, Michael Chipowsky, (unexp.)  2 year, 12/31/17
  • Senior member, Burt Sutker, (unexp.), 2 year, 12/31/17
  • Township Committee Member, Kristin McLaughlin, 1 year, 12/31/17

BOARD OF HEALTH ADVISORY COMMITTEE:

  • Matthew Kolodziej, 3 year, 12/31/19
  • Alternate No. 1, Carolyn Wooley, DVM, 2 year, 12/31/18

SENIOR ADVISORY BOARD:

  • Pat Ferraro, 2 year, 12/31/18
  • Lawrence Mansier, 2 year, 12/31/18
  • Anne Bolick, 2 year, 12/31/18

The following are the names of Mayor appointments to boards, commissions and committees:

PLANNING BOARD:

  • Class I, Mayor, 1 year, 12/31/17
  • Class IV, Jack Belmont, 4 year, 12/31/20
  • Class IV, Russell Swanson, 4 year, 12/31/20
  • Alternate No. 1, Milind Khare, 2 year, 12/31/18
  • Alternate No. 2, John McCabe, 2 year (unexp.), 12/31/17

ENVIRONMENTAL COMMISSION:

  • Nora Sirbaugh, 3 year, 12/31/19
  • Michael Aucott, 3 year, 12/31/19
  • Timothy Wilson, 3 year, 12/31/19
  • Alternate No. 1, William Washburn, 2 year (unexp.), 12/31/17
  • Alternate No. 2, Michael Ruger, 2 year, 12/31/18

HISTORIC PRESERVATION COMMISSION:

  • Class A, Maximillian Hayden, 4 year, 12/31/20
  • Class C, Sarah Katzenbach, 4 year (unexp.), 12/31/19
  • Alternate No. 2, Theresa M. Vogler, 2 year, 12/31/18

OPEN SPACE ADVISORY COMMITTEE:

  • Carol Kleis, 3 year, 12/31/19
  • Kurt Vollherbst, 3 year, 12/31/19
  • Alternate No. 1, Al Colina, 3 year , 12/31/19

DEER MANAGEMENT ADVISORY COMMITTEE:

  • Denise Moser, 3 year, 12/31/19
  • William Cane, 3 year, 12/31/19

FINANCE ADVISORY COMMITTEE:

  • Manjit Guleria, 3 year, 12/31/19
  • Michael Ruger, 3 year (unexp.), 12/31/17

LEAVE A REPLY